Dystans: 6,5 km

Przebieg trasy:
Kazimierz Dolny Rynek – ul. Lubelska – ul. Szkolna – Doły –Korzeniowy Dół – Norowy Dół – ul. Puławska – Kazimierz Dolny Rynek

 

Krótka charakterystyka ścieżki:

Na ścieżce poznaje się dolinę Grodarza, jedną z najpiękniejszych głębocznic o baśniowej scenerii – Korzeniowy Dół, formy sufozyjne, roślinność grądu, efekty nieprzemyślanych inwestycji drogowych i procesów erozji. Można zobaczyć także miejsce, gdzie przed wiekami znajdował się port rzeczny oraz stare spichlerze zbożowe. Na trasie znajduje się także zabytkowy obiekt kultury – Muzeum Przyrodnicze.

Ciekawe miejsca na ścieżce:

Dolina Grodarza – potok ten jest prawym dopływem Wisły.Potok zasilany jest przez źródła bijące na Dołach – około 3 km na wschód. Część zlewni Grodarza stanowią obszary lessowe urzeźbione gęstą plątaniną wąwozów. Po nawalnych opadach wody spływają całą szerokością koryta, a niekiedy zdarza się, że nie mieszczą się w nim, mimo wysokiego murku. Potok posiada wówczas mętno-żółte zabarwienie.

Budynek dawnej synagogi (bożnicy), zniszczony podczas II ojny i odbudowany według projektu Karola Sicińskiego na początku lat 50-tych..

Kazimierski Ośrodek Kultury – Budowla ta, z pierwszej połowy XVII wieku, z pięknie opracowaną ścianą szczytową, służyła jako szpital a właściwie przytułek dla osób starych i kalekich.

Kościół przyszpitalny Świętej Anny – (wcześniej też pod wezwaniem Świętego Ducha) zamykający od wschodu bardziej zwartą zabudowę śródmieścia miasteczka. W krypcie kościoła znajdują się kości i zmumifikowane zwłoki zmarłych.

Kapliczka słupowa z roku 1588 z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego - (oryginał w Muzeum Nadwiślańskim w Kamienicy Celejowskiej). Wiek kapliczki w latach 70-tych precyzyjnie określił, a właściwie odkrył,jeden ze znawców dziejów Kazimierza Dolnego – historyk sztuki Kazimierz Parfianowicz.

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego i Liceum Ogólnokształcące – Budynek Szkoły Publicznej (prawe skrzydło), który wzniesiono w latach 1930-1933 (600-lecie wstąpienia na tron ostatniego z dynastii Piastów), projektował architekt Karol Siciński.

Drewniana willa z 1935 roku słynnego okulisty, profesora Tadeusza Krwawicza – również projektowana przez Karola Sicińskiego. Profesor, wynalazca przyrządu do usuwania zaćmy, spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Chałupa Niezabitowskich – jedną z najstarszych chałup na Lubelszczyźnie. Pochodzi ona z początku XVIII wieku i nalezy do zabytkow najwyzszej klasy…

Wąwóz Niezabitowskich – ma swoj poczatek na terenie Siedliska Lubicz, gdzie znajduje sie zabytkowa Stara Chata.

Korzeniowy Dół – wąwóz pochodzenia antropogenicznego nazywany głębocznicą

Norowy Dół – Nazwa wąwozu pochodzi od rodziny Norów lub Nurów, która posiadała te tereny w latach 30-tych XVIIw. Dno wąwozu, przywejściu wyłożone jest żelbetowymi płytami, kostką granitową. Jest topozostałość po drodze, która budowana w latach 80-tych miała przebiegać dnemwąwozu. Katastrofalna w skutkach ulewa z czerwca 1981 r. zmieniła dno wąwozu wrwącą rzekę i doszczętnie zniszczyła drogę, która już nigdy nie zostałaodbudowana. Dno wąwozu jest tutaj dość szerokie, przyjmuje formę parowu.

Muzeum Przyrodnicze – znajduje się w XVI wiecznym spichlerzu należącym niegdyś do Mikołaja Przybyły. Ten magazyn zbożowy jak i innezgromadzone na przedmieściach Kazimierza są pamiątką po latach świetnościmiasteczka, które zajmowało się handlem zbożem. Od pocz. XVI w. aż do”potopu szwedzkiego” miasteczkorozkwitało i wzbogaciło się dziękispławianiu Wisłą zboża do Gdańska. Wewnątrz muzeum możemy zapoznać się zarchitekturą spichrza, poznać floręi fauną Kazimierskiego Parku Krajobrazowegooraz jego osobliwości a także zaznajomić się z najdawniejszą, sięgającą 65milionów lat wstecz historią tego terenu, kiedy ziemie te zalane były przezmorze kredowe, możemy poznać też jego mieszkańców.

i wiele innych pod adresem: MAPA TURYSTYCZNA Krainy Lessowych Wąwozów (2,82 MB)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress