Dla miłośników historii:

Zamek – budowę w stylu renesansowym rozpoczęto z fundacji Mikołaja Firleja na początku XVI w. na bazie zespołu obronnego poprzednich właścicieli wsi, Janowskich herbu Syrokomla. Rezydencję rozbudowywano do XVIII w. z udziałem m.in. włoskiego architekta Santi Gucciego, wykorzystując miejscowy kamień wapienny oraz cegłę. Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był do 1975 r. Leon Kozłowski, który przekazał twierdzę Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym. Do zwiedzania udostępniono m.in. Budynek Bramny, Dom Północny oraz obiekty przeniesione na tereny sąsiadujące z zamkiem. Niepowtarzalny charakter ruinom zamku nadają wizerunki rycerzy oraz czerwone pasy nawiązujące do XVI-wiecznej dekoracji.

Dwór z Moniaków – zbudowany w XVIII w. we wsi Moniaki koło Urzędowa, przebudowany w roku 1909, drewniany dwór z mansardowym dachem z gontu. W środku ekspozycja wnętrz domu ziemiańskiego, jak również pokoje gościnne.

Drewniana stodoła – z XIX w. przeniesiona z Wylągów. Organizowane są tu koncerty i spektakle teatralne.

Dla miłośników architektury:

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i św. Małgorzaty – zbudowany w latach 1537-1559 z fundacji Piotra Firleja na murach gotyckiego kościoła z XIV wieku, przebudowany w latach 1585-1600 wg planów architekta Santi Gucciego, a następnie w stylu renesansowym przez Jakuba Balina. Wchodząc do świątyni, zauważymy, iż boczna nawa to mały gotycki kościółek. Główny ołtarz to przykład stylu barokowego. Najcenniejszym zabytkiem wnętrza kościoła jest manierystyczny nagrobek Andrzeja Firleja oraz jego żony Barbary – dzieło Gucciego, który nie tylko był architektem, ale i rzeźbiarzem. Przed kościołem znajduje się pomnik – tablica ku czci mieszkańców ofiar II wojny światowej.

Spichlerz – Przeniesiony w latach 80. do Janowca z Podlodowa nad Wieprzem. Zbudowany w XIX stuleciu z solidnych bali litego drewna. Wewnątrz obejrzymy wystawę etnograficzną, gdzie prezentowana jest sztuka ludowa, wyroby lokalnych rzemieślników, wyposażenie rybackie i pamiątki po flisakach.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress