Dla miłośników historii i przyrody:

Park Zdrojowy – założony pod koniec XVIII w. przez St. Małachowskiego, przeprojektowany w XIX w. przez znanego planistę i twórcę ogrodów – Waleriana Kronenberga. Niezależnie od pory roku i aury park z zabytkowym drzewostanem zachęca do spacerów. Jego centralnym punktem jest staw z Wyspą Miłości, na którą prowadzi romantyczny mostek. Na terenie parku znajdują się zabytkowe budowle, a także nowoczesne obiekty, jak np. stylowy ośrodek „Termy Pałacowe”, który łączy elementy nowoczesności z filozofią „Sanus per aquam”.

Pałac Małachowskich – Zbudowana w XVIII w. na polecenie St. Małachowskiego, a zaprojektowana przez Ferdynanda Naxa jednopiętrowa rezydencja. Była dwukrotnie przebudowywana w XIX, a następnie XX wieku. Obecnie na parterze odwiedzający mogą mile spędzić czas w „Kawiarni Pałacowej”. Na pierwszym piętrze znajduje się m.in. sala balowa z zachowaną w nienaruszonym stanie barokowo-klasycystyczną dekoracją stiukową. W zabytkowych pomieszczeniach organizowane są festiwale, koncerty, warsztaty muzyczne, wykłady, spotkania literackie, zajęcia malarskie. Przed wejściem do pałacu stoi zaprojektowana przez Stanisława i Zbigniewa Strzyżyńskich „Ławeczka Prusa”, wyjątkowo chętnie fotografowana przez turystów, a w pobliżu znajduje się pomnik twórcy ( dłuta A. Ślesińskiej), który w Nałęczowie spędził aż 28 sezonów.

Stare Łazienki – dawne Łazienki Żelaziste wzniesione w latach 1817-1820, o których uruchomieniu w 1821 r. donosił „Kurier Warszawski”. Kąpieli zażywali tu ks. Adam Kazimierz Czartoryski i bp. łucki Kacper Cieciszowski. Rozbudowane pod koniec XIX w. wg projektu Karola Kozłowskiego, spalone podczas II w. św., zostały odrestaurowane w latach 60. XX wieku. Obecnie w zmodernizowanym budynku znajdują się pokoje gościnne oraz gabinety zabiegowe. Kontakt: tel. (81) 501 43 56, wew. 400

Sanatorium Książę Józef – dawny Zakład połączony z Hydropatią to jeden z najstarszych obiektów na terenie parku, przebudowany w 1882 r. przez Karola Kozłowskiego.

Dom Zdrojowy – niewątpliwą atrakcją w mieszczącej się tu palmiarni i pijalni wód są freski wykonane przez art. malarza Jarosława Olejnickiego. Pod egzotycznymi palmami w większości wyhodowanymi przez Fr. Kamińskiego, długoletniego ogrodnika uzdrowiska, znajdują się obecnie trzy ujęcia wody mineralnej ze źródeł „Celińskiego”, Miłość” oraz odwiertu górniczego „Barbara”. Palmiarnia mieści również wystawę rzeźb „Postacie Nałęczowa” związanych z historią uzdrowiska. Obok palmiarni wejście do kuszącej smakoszy „Pijalni Czekolady Wedla”.

Wzgórze kościelne – XVII-wieczny Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela oraz znajdująca się obok nekropolia. Parafia powstała w XIV w., natomiast budowę obecnie istniejącego kościoła rozpoczął F. Gałęzowski, a ukończył oraz wyposażył świątynię St. Małachowski. Z tego okresu pochodzi barokowy wystrój kościoła. W latach 1956-1962 miała miejsce jego rozbudowa wg projektu K. Sicińskiego. Dobudowano wówczas boczne nawy, zakrystię i nadbudowano wieżę. W kaplicy Matki Bożej Łaskawej znajdują się tablice ufundowane przez E. Szelburg-Zarembinę.Na cmentarzu założonym w XIX w. spoczywają m.in.: wskrzesiciele Zakładu Leczniczego, powstańcy, lekarze, artyści, właściciele miejscowych dóbr oraz nałęczowscy proboszczowie. Wieczny spoczynek znaleźli tu M. E. Andriolli, H. Wiercieński, O. Żeromska, E. Szelburg-Zarembina i wielu innych. Wiele nagrobków to istne dzieła sztuki cmentarnej. Najcenniejszą jest rzeźba anioła z marmuru karraryjskiego na grobowcu rodziny Wernickich z Czesławic, dłuta światowej sławy rzeźbiarza Emilio Zocchi.

Dla miłośników architektury:

Zabytkowe wille – powstałe na przełomie XIX i XX w. usytuowane są wzdłuż głównych ulic: Lipowej i Armatniej Góry. Przy Alei Lipowej można podziwiać wille, m.in.: rodziny Nagórskich, „Pod Matką Boską”, „Pod Kraszewskim”, „Zofijówkę”, „Tolin”, „Ustronie”. Willowo-ogrodową zabudowę Armatniej Góry stanowią rezydencje, m.in.: „Osłoda”, „Widok”, „Podgórze”, „Oktawia”, „Ukraina”. Jedną z piękniejszych jest willa „Podgórze”, zbudowana w stylu szwajcarskim przez ziemianina z Litwy, Aleksandra Oskierkę, późniejsza własność wybitnego lekarza Karola Benniego. W „Podgórzu” odbywały się czwartkowe spotkania literackie. Bywali tu B. Prus, J. Łuszczewska (Deotyma), A. E. Odyniec, H. Sienkiewicz, E. Szelburg-Zarembina, F. Araszkiewicz, a także Jan i Mieczysław Karłowiczowie.

Kaplica pw. św. Karola Boromeusza – zbudowana w 1917 r. w stylu zakopiańskim, ufundowała ją Ludwika Benni, aby uczcić pamięć małżonka, Karola. Drewniany ołtarz jest dziełem artysty rzeźbiarza, Jana Żylskiego. W pobliżu, w domu księży Salwatorianów na ul. Różanej, gościł kardynał Karol Wojtyła. Kaplica obecnie pełni funkcję kościoła rektoralnego.

Ochronka – ufundowana przez Stefana Żeromskiego, zbudowana w 1907 r. wg projektu Jana Koszyc-Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Funkcjonowała tu placówka przedszkolna, czytelnia, biblioteka. Swoją siedzibę miało Towarzystwo Oświatowe „Światło” założone przez pisarza. Po śmierci syna Żeromskich „Ochronkę” nazwano imieniem Adama Żeromskiego. Zgodnie z wolą pisarza placówka miała służyć społeczności Nałęczowa.

Dla miłośników literatury:

Muzeum Stefana Żeromskiego – Drewniana „Chata” to dawna letnia pracownia pisarza, który w Nałęczowie poznał swoją przyszłą żonę Oktawię z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową. Dom w stylu zakopiańskim wg projektu J. Koszczyc Witkiewicza powstał w 1905 r. za honorarium uzyskane za powieść „Popioły”. Zbiory Muzeum Stefana Żeromskiego, jednego z najstarszych muzeum literackich w Polsce (1928), stanowią autentyczne wyposażenie pracowni. Zachowały się w nienaruszonym stanie meble, obrazy, pamiątki osobiste, fotografie i bibeloty. W ogrodzie znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, zmarłego na gruźlicę syna Żeromskich. Kontakt: tel. (81) 501 47 80.

Muzeum Bolesława Prusa – Jedyne w Polsce muzeum pisarza powstałe z inicjatywy F. Araszkiewicza i innych humanistów w 1961 r. w salach na parterze Pałacu Małachowskich, związanych z pobytem autora „Placówki” . Tu powstawały rozdziały „Lalki”, tu „najwierniejszy kuracjusz Nałęczowa” pisał „Kroniki tygodniowe”, wychwalając zalety zdroju i rozpoczynając modę na Nałęczów.

Dla entuzjastów współczesnych osobliwości:

Plenerowa Galeria Fotografii Współczesnej „Jaśminowa” – utworzona na wzór Fundacji Maeght z Saint-Paul we Francji, usytuowana na zboczu wąwozu Chmielewskiego. Szczególnie pięknie wygląda w środku sezonu turystycznego w czasie kwitnienia jaśminów.

Małe ZOO – do „Nałęczo Matrix. Po wodnych szaleństwach na gości w Clubie Atrium czeka bar, kręgle, snooker i bilard i cykliczna wystawa fotografii.

Warto zwrócić uwagę na istniejące tu szlaki turystyczne: Szlak młynów wodnych rzeki Bystrej, Szlak smaków Krainy Lessowych Wąwozów, Szlak kultury sakralnej Ziemi Nałęczowskiej.owskiego Zwierzyńca” warto zabrać dzieci. Obejrzą tam kury ozdobne, pawie, strusie, króliki, świnki morskie, owce, kuca, kozy i inne przesympatyczne zwierzęta.

Atrium – wodna rozrywka w kompleksie basenowym Aquatonic o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Do dyspozycji gości są tory do pływania, sztuczna rzeka, kilka rodzajów jacuzzi oraz sauny sucha i mokra. Warto wybrać się na kąpiel w basenie białej glinki. Atrium oferuje także możliwość korzystania z salonów kosmetycznych Clarins oraz salonu fryzjerskiego.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress