Historia Siedliska Lubicz sięga czasów średniowiecznych. Cała okolica tzw. Doły Kobiałkowe należały niegdyś do rodziny Kobiałków.

Pierwszy znany przodek Kobiałko, twórca pomnika na Wawelu, przybył tu spod Krakowa. Kupił 90 mórg ziemi i osiedlił się na przedmieściu Kazimierza zwanym wtedy DOŁY. Od niego powstała nazwa DOŁY KOBIAŁKOWE. Dworek należący do Kobiałko znajdował się na Wylągach i niestety już nie istnieje. Pozostała jednak STARA CHATA, która jak nam wiadomo służyła rodzinie jako schronienie w pobliżu istniejących tu 200 pszczelich uli.

Dokładna data budowy Starej Chaty nie jest nam niestety znana. Technika budowy bez użycia piły, wskazuje na rok 1700.

Znany nam już z imienia, Antoni Kobiałko (ur.1825; zm.1863) był właścicielem wspaniałej pamiątki historycznej „SPICHLERZA KOBIAŁKI”, który znajduje się przy ulicy Krakowskiej w Kazimierzu Dolnym. Walcząc w powstaniu styczniowym w 1863r, poległ on w obronie Ojczyzny, a konsekwencją tego było wywłaszczenie i konfiskata SPICHLERZA przez rządzącego wówczas cara. Spichlerz Kobiałków do chwili obecnej należy do placówki PTTK i służy celom turystycznym.

Antoni Kobiałko miał dwóch synów: Józefa i Jana. Córka Jana, Stefania Kobiałko poślubiła Stanisława Niezabitowskiego (ur. 1899, zm. 1963) z herbu LUBICZ z Niezabitowa z którym miała ośmioro dzieci. W tym okresie powstala istniejaca dotychczas Stara Mleczarnia, w której Stefania Niezabitowska dzielnie wyrabiała produkty mleczne. A Stanisław wykazując się wielkim bohaterstwem walczył o Niepodległość Polski. Zniewolony przez oddziały wojsk rosyjskich został zesłany na Syberię, skąd powrócił schorowany i po krótkim czasie zmarł.

Cała posiadlosc została podzielona na 8 dzieci. Starą Chatę odziedziczył jeden z żyjących dotychczas synów Stefani, Marian Niezabitowski ur.1926 roku a resztę posesji wykupil od swojego rodzeństwa, ktorę wyemigrowało z Kazimierza Dolnego. Cala posiadlość obecnego dzisiaj Siedliska Lubicz należała do Miariana i Marii Niezabitowskich. Ich synowie Janusz i Ryszard są obecnymi wlaścicielami posesji. W 2004 roku Janusz z malżonką Małgorzatą odrestaurowali Starą Chatę i Starą Mleczarnię w celach turystycznych nadając nazwę Siedlisko Lubicz. Od 2012 roku kolejni potomkowie Janusza i Małgorzaty- opiekują się Siedliskiem Lubicz.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress